Letní filmová škola v Uherském Hradišti

1. srpna 2008 v 23:32 |  Filmy
Jak někteří víte, zúčastnila jsem se letošního 34.ročníku Lfs v Uherském Hradišti, zážitků mám nespočet, ale zkusím vám trošku přiblížit atmosféru filmů promítaných na tomto festivalu i atmosféru mimo něj.
A toto už je znělka, která nás vítala při každém filmu, myslím, že je dost povedená taková chytlavá.
Jak začít? Snad hned ze začátku je nutné říct, že je to festival filmů, ale mnoho lidí by si řeklo takové filmy vůbec nestojí za zhlédnutí a přitom se jedná o perly své doby-co se týče filmů. V literatuře je mnoho stylů a žánrů, v každém období se tvořilo jinak, dokonce se i experimentovalo viz. dadaismus a surrealismus, dokonce i v umění se experimentuje tak proč by to nešlo i ve filmu? Copak film musí mít nutný děj? Copak film nemůže být jen slet myšlenek a nápadů režiséra nebo scénaristy?
Odjížděla jsem nadšená a naplněná úžasným pocitem, že jsem poznala i film z jiného úhlu, než nám nabízí televize a s tímto nadšením nehodlám skončit a budu se dále dívat na tyto-pro někoho nezajímavé-filmy.

Ale dost už k úvodu chci vám představit několik filmů a vylíčit pár zážitků. Tento článek tvořím dlouho, protože jsem se snažila ke všemu napsat svůj vlastní názor.
Svatá hora (The holy mountain) 1973 mexický film režiséra Alejandra Jodorowského
Svatá hora je jeho nejslavnější film,ve kterém pomocí surrealistického vidění světa ukazuje symbolický výstup několika lidí, ke kterému je připravuje alchymista-kterého si zahrál sám režisér. Na oné hoře musí čelit nesmrtelným a ukrást jim jejich pomyslné tajemství nesmrtelnosti.Pomocí symbolických vyjádření kritizuje katolickou církev a tehdejší politický systém. V tomto filmu je plno bizardních až absurdních scén, které postrádají logiku a myslím, že některé věci bych ocenila až po druhém zhlédnutí tohoto filmu. Pro představu zde dávám pár fotek (viz výše) a taky fotku, kdy mezi sebou bojovali na jedné straně žáby a na druhé chameleoni oblečeni do rozkošných oblečků
Další film, který vám přiblížím o něco více bude film Bublina (Ha-buah) 2006 Izrael
Hlavními hrdiny v tomto filmu jsou tři mladí lidé-Lula a její dva spolubydlící homosexuálové Yali a Noam. V jejich adresách však figuruje Tel Aviv, a tak do jejich životů vstupují i bombové útoky či hlídání na hranicích s palestinským územím. A právě tam se Noam(gay) seznámí s Ashrafem(rovněž). Jejich vztah však nemá mnoho nadějí na normální průběh... V tomto filmu je podle mého názoru pěkně zpracované téma homosexuality (režisér zde použil jisté autobiografické prvky sám je gay a také byl v armádě). Je to skutečně nádherný film, má duši. je zde pár peprnějších scén, kdy vidíme jak se oba-Ashraf a Noam- mají moc "rádi".Vtipné bylo také to, že film nám překládala překladatelka, my jsme měli na uších sluchátka, když došlo k jedné scéně a jeden z hrdinů vykřikoval Fuck me, fuck me!! překladatelka se zasmála do sluchátek a řekla tak napadá mě asi tisíc výrazů jak to přeložit, ale vy si jistě poradíte sami. Nebo při scéně, kdy se ti dva líbají a přistihne je Ashrafův švagr se ze sluchátek ozvalo jen-a do prdele. Pro doplnění, že je to oprávněné,že se mi film skutečně líbil pro jeho duši zde dávám jedno videjko, kde zní hudba z filmu a je prokládáno obrázky z filmu.
Jinak kdyby vás zajímal můj názor na homosexualitu, tak zde je: Vím, že homosexualita není normální, že je to proti přírodě, ale když už člověk zjistí, že s ním "není něco v pořádku" a že cítí takové city k mužům jaké by měl cítít k ženám, neměl by se za to stydět. Je mnohem lepší, když si vše v sobě urovná a přizná si, že je gay-lesba, než kdyby se měl celý život trápit a nutit se do něčeho, co necítí, jen aby ho společnost neodsoudila. Ve svém okolí mám pár homosexuálů a jeden z mých blízkých přátel je také gay. Je to člověk s neuvěřitelně velkým srdcem a když jsem se dozvěděla, že se zamiloval byla jsem neskonale šťastná.
Jinak z dalších filmů bych zmínila třeba Karamazovi, ale to je nový film z letošního roku, tak určitě mnozí z vás viděli. Opravdu byla fuška protlačit se na tento film, byli jsme mezi poslední šťastnou pěticí a to jsme šli na film s hodinovým předstihem. Až se budete koukat na tento film, mojí nejoblíbenější scénou je scéna s plyšákem-mončičákem jak se houpe na křesle a popisuje jak tvoří scénář-tak jako při této scéně už jsem se dlouho nezasmála.

Tak už nebudu popisovat více filmů, i když jsme jich ještě několik viděli spíše řeknu pár zážitků z festivalu. Hned první den nás zaujali mimové na ulicích, předváděli různou pantomimu a my na ně vydrželi koukat asi hodinu, líbilo se mi jak s nimi někteří lidé spolupracovali. Druhý den jsem se také stala "obětí jednoho z mima", kdy ke mě přišel a pomyslně se mi zakousnul do ramene. A tvářil se na oko uraženě, že mu tuto výzvu neoplatím. Večer jsme potkali mimy na pivě, zábavné- jeden z nich se snažil Barču přesvědčit,že zná její sestru (nemá sestru). Asi kolem třetí hodiny ranní, kdy jsme chtěli jít spát, jsme uslyšeli z parku hru na kytaru a říkali jsme si, že nahlídneme. Tak jsme šli a potkali jsme partu skvělých lidí, kteří nás provázeli celým festivalem. Zpívalo se, hrálo se (taky "trochu" pilo) a v pět hodin ráno jsme šli vítat slunce s písní Let the sunshine a cestou jsme přibrali dalšího úžasného člověka. Další večer jsme pak strávili v místním altánu, kde jsme byli vlastně pořadateli akce, která se rozrostla a přišlo hodně lidí, seděli jsme, kluci bubnovali a my slečny jsme tančily na tyto zvláštní zvuky bubnů-já si tanec užívala ten den jsem si koupila velký šátek, který jsem použila jako zavinovací sukni. Tanec byl skvělý takže mě ani nemrzel fakt, že jsem při něm ztratila naušnici a beru to jako možnost koupit si nové-hezčí! :)
(Pokud jste dočetli až sem děkuju tento článek mi dal skutečně velkou práci.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bylinka Bylinka | Web | 2. srpna 2008 v 10:09 | Reagovat

Ta znělka nemá chybu :) Ale kdyby mi ji pouštěli pořád dokola, asi bych z toho zcvokla nebo zešílela :P

Máš to krásně sepsané - ten film Bublina bych chtěla určitě vidět, tváří se moc sympaticky - a pokud jde o otázku homosexuality, mám na tuhle věc stejný názor. Taky znám pár takových lidí, sice ne v mém nejbližším okolí, ale musím říct, že jsou strašně fajn a jak píšeš, mají obrovské srdce. neznám nikoho takového, kdo by byl zlý a arogantní, jako někteří heteři :) Ty komentáře musely být vážně super, při tom "a do prdele" jsem se rozesmála, jako bych to živě viděla i slyšela :D Doufám, že se tenhle film nějak dostane letos třeba k nám do filmového klubu, byla by to paráda!

O Karamazích jsem hodně slyšela, samou chválu, ale ještě jsem neměla možnost je vidět, snad tak brzy učiním!

Věřím, že tohle musel být vážně super prázdninový zážitek. Úplně mě nadchlo to Tvé líčení večerního tance při bubnování či vítání slunce s Let the sunshine..

Tiše závidím! Máš nějaké fotky...? :)

2 El :) El :) | Web | 2. srpna 2008 v 15:10 | Reagovat

milujem filmové festivaly :) vždy je na nich taká úžasná atmosféra a ľudia čo sa snažia na svet pozerať inými očami... hollywoodske filmy mám celkom rada, sú taká oddychovka, keď už ani nechcem vnímať, ale ak by som mala ísť do kina alebo  niečo podobné tak väčšinou sú to filmy úplne iné než tie pre masového diváka :) poslednou dobou ma hrozne berú nezávislé filmy, pretože poskytujú inú možnosť videnia sveta, inú prácu s kamerou a celkovo je to vždy niečím výnimočné :) preto ma tento článok moc potešil :) a som rada že si to tak pekne spísala :) keby sa dalo tak sa na Bublinu určite pôjdem pozrieť pretože to má zaujímavú tématiku a celkovo sa mi to video moc páčilo a aj tie zážitky sú úplne skvelé :) také free :) takže celkovo moc pekný článok a je škoda ak ho niekto nedočíta do konca :)

3 Lioljundi Lioljundi | Web | 3. srpna 2008 v 12:38 | Reagovat

Krásny článok :)  Na filmový festival by som sa veľmi rád pozrel. Tie filmy, ako ich popisuješ, vyzerajú veľmi zaujímavo a majú niečo do seba, niečo iné. Všetky by som si pozrel, a hneď na mojom vlastnom počítači si vypočujem hudbu a trailer :)

To si si užila :)

4 Dreamy Dreamy | E-mail | Web | 3. srpna 2008 v 14:48 | Reagovat

Nádherné dojmy :) Filmového festivalu jsem se bohužel nikdy nezúčastnila, ale rozhodně by stál za účast. :)

5 Lusy Lusy | Web | 3. srpna 2008 v 16:52 | Reagovat

Věřim,že z takový akce sis odvezla spoustu zážitků :)

6 Ivka Ivka | Web | 4. srpna 2008 v 10:05 | Reagovat

Ahojky. =) Děkuji za krásný komentář, moc jsi mě potěšila! ;-) A je to přesně jak říkáš, taky se směju na svojich starších článcích. =) Jen co budu mít nový blog, přidám si tě do oblíbených stránek a ozvu se ti, ano? =)

Tak a teď si jdu pročíst tvoje články, těším se =)

7 Ivka Ivka | Web | 4. srpna 2008 v 10:14 | Reagovat

S tím přítelem je mi to líto, ale ty jsi tak sympatická holka, že určitě nebudeš mít problém s novým "princem" ;-)

Přeju ti pěkný den =)

8 Lusy Lusy | Web | 4. srpna 2008 v 11:01 | Reagovat

Děkuju,tvůj komentář mi dodal sílu :)

9 Angelina Angelina | Web | 4. srpna 2008 v 11:47 | Reagovat

Ahoj... no já už jsem spíš "doblbla" - ty míry už nejsou aktuální... Spíš se teď snažím se dát zase do kupy... a je mi jasný že kluci na kostry fakt neletí..

Jinak máš super blog... a krásnej životní postoj :-) Sem si budu chodit zlepšovat náladu :-)

10 Miss.Maková Miss.Maková | Web | 4. srpna 2008 v 13:22 | Reagovat

Tak nejdřív bych chtěla poděkovat za ten komentář co jsi mi napsala na blog, hrozně mě potěšil :). A teď ke článku- dočetla jsem ho s nadšením až dokonce, aspoň na chvilku jsem se mohla ocitnout na tom festivalu s tebou a je mi líto, že jsem tam nebyla i doopravdy, muselo to stát za to. Po těch filmech se kouknu, vypadá to, že je jeden lepší než druhý ;).

11 muriela muriela | Web | 4. srpna 2008 v 16:48 | Reagovat

Ta znělka s emi líbí :)

A to celý určitě muselo být fajn... Miluju, když jsme v kině... Doma na notebooku nebo v televizi to není ono, ale v sále s lidma to má tu pravou atmosféru :)

12 Cundie Cundie | Web | 4. srpna 2008 v 20:45 | Reagovat

páni, to ti závidím

13 Angelotit Angelotit | E-mail | Web | 1. října 2017 v 16:00 | Reagovat

Do you feel like you have tried everything possible in order to lose weight? You are not alone--many people have the same problem. The following article is designed to give you tips that you may not have even known existed. By following these tips, you will reach your weight loss goal in no time.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama