Vykoupení z věznice Shawshenk

17. srpna 2007 v 0:37 |  Filmy
Tento film na mě dost zapůsobil. Byl nominován sedmkrát na Oskara a podle mě je tohle ocenění oprávněné.Nádherný film... I když tam byly pasáže, které byly emotivně dost těžké, pro člověka jako jsem já, všechny filmy prožívám, takže mnoho jich probrečím...
Hlavní hrdinou je Andy,který si žije ničím nerušený život pracuje jako bankovní manažer. Jenže v roce 1947 je odsouzen na doživotí za vraždu své ženy a jejího milence, kterou ovšem nespáchal. Tak se ocitá ve věznici Shawshank. Spočátku je zamlklý, ale postupem času se seznámí s černochem Redem. Který je už ve věznici 20 let. Andy pracuje v sušárně, kde ho ale obtěžují chlapi (dokážete si představit co asi po něm chtějí). Po dlouhé době, kdy se na to přijde je přeložen do zdejší knihovny, kde pomáhá staršímu pánovi Brooksovi. Andy se rozhodne,že napíše dopis a požádá o příspěvek na knihy, nevzdává to a celých 6 let, každý týden píše dopis. Jednoho dne mu knihy skutečně přijdou a on se rozhodne psát dva dopisy týdně,aby dostal další příspěvek, aby mohl knihovnu pozvednout a zvelebit.
Mezitím se starší pán Brooks dostává na svobodu, po 50 letech je to skutečně těžké srovnat se se společností, nátlak nezvládne a oběsí se. Na jeho počest Andy knihovnu pojmenuje. Andy se stává stále více oblíbenější. Dokonce i ve věznici se mu hodí znalosti bankovnictví. Dělá všem účty dokonce i samotnému řediteli. Podle mě to byl dost velký hajzl, nechal zastřelit muže, který měl jasné důkazy o tom,že Andy je skutečně nevinný. Ale i na takové parchanty jednou dojde (doufám, že nejen ve filmech).
Když je Andy ve vězení 20 let, svěří se svému příteli, že jednou až vyjde ven chce bydlet, kdesi v Mexiku. Redymu se takové uvažování zdá zbytečné, a nechce, aby si dělal zbytečné naděje. Když si od jednoho chlápka nechá donést lano, kamarádi se o něj bojí, neboť se domnívají, že udělá to nejhorší...
Ale....Andy byl geniální a nezahálel ani vteřinku. Kladívkem, které mu Red před 20 lety obstaral začal vykopávat díru do stěny. Maskoval ji plakátem, takže nikdo nic nepoznal. Večer před útěkem vše dobře naplánoval. Z pracovny ředitele si vzal důkazy, že spronevěřil mnoho peněz. Když prošel vykopanou dírou, dostal se ke kanalizačním rourám, kterou se doplazil až do řeky. Ráno si obléknul sako, které předešlý den odcizil řediteli věznice a šel do banky pro peníze, které si tam ředitel ukládal na falešné jméno. A důkazy o spronevěře poslal do novin.
Takže vše dopadlo jak mělo- ti zlí byli potrestáni a jeho přítel Red se dostal na svobodu a později se vydává za Andym do Mexika. :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Despair Despair | Web | 19. srpna 2007 v 19:50 | Reagovat

Jo jo, vynikající film, na který se vždycky rád podívám, když ho dávají. Ovšem kouzlo překvapení z prvního shlédnutí už bohužel není, ale to nevadí.

2 mystery mystery | Web | 20. srpna 2007 v 12:40 | Reagovat

Četla jsem knihu a musím říct, že na mě zapůsobila značně. Vůbec všechny od Kinga jsou svým způsobem emotivní, ale tahle mě dostala. A filmové zpracování je neméně dobré, hlavně výběr herců perfektní!

3 elizabetha elizabetha | E-mail | 8. září 2007 v 19:25 | Reagovat

Mystery:sháním tu samou knihu a nějak se mi to nedaří.Nevíš kde jí sehnat?Děkuji za radu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama